تبلیغات
یاقوت كبود - تنظیم ساعت بدن؛ گنجشـك هستید یا جغـد؟

تنظیم ساعت بدن؛ گنجشـك هستید یا جغـد؟

جمعه 17 مرداد 1393 11:42 ق.ظ

نویسنده : محبوبه
ارسال شده در: سلامتی , روانشناسی ،
می‌توانید با انتخاب شیفت شبانه كار، حقوق بیشتری بگیرید اما مراقب عواقب این انتخاب باشید! محققان می‌گویند ساعت طبیعی بدن شماست كه تعیین می‌كند در چه زمانی از شب و روز چه فعالیتی را انجام دهید. از نظر پژوهشگران نادیده گرفتن ساعت طبیعی بدن، نه‌تنها كارایی یا تمركزتان را كمتر می‌كند، بلكه به سلامت جسم و روان‌تان هم آسیبی جدی می‌زند.

 

از نظر پژوهشگران از تغذیه گرفته تا سفرهای مكرر، همه می‌توانند ساعت بیولوژیك بدن را دچار اختلال كنند. با این وجود، اگر بخواهید زندگی‌تان را براساس برنامه‌ای كه در این صفحه‌ها می‌آوریم تنظیم كنید، خیلی زود می‌توانید جسم‌تان را به چرخه طبیعی‌اش برگردانید. اما اگر احساس کردید راهنمای ما با وضعیت خواب و بیداری شما نمی‌خواند، به سوالات تست صفحه سوم پاسخ دهید تا بفهمید که در گروه جغدها جا می‌گیرید یا گنجشک‌ها.


۰۶:۰۰ تا ۸:۵۹
وقت بیدار شدن است

 

تنظیم ساعت بدن,ساعت طبیعی بدن,چگونگی تنظیم ساعت طبیعی بدن

 

وقت آن رسیده كه بیدار شوید و با پایان دادن به خواب، از خطر حمله قلبی فرار كنید. بررسی‌ها نشان می‌دهد بیشترین تعداد حمله قلبی در این ساعات اتفاق می‌افتد.
از ساعت 6 تا 9 صبح، رگ‌های خونی سخت‌تر و انعطاف‌ناپذیرتر شده و خون شما هم غلیظ‌تر و چسبنده‌تر از ساعات دیگر است. به همین دلیل فشارخون شما در این زمان به بیشترین اندازه می‌رسد و قلب‌تان با تهدیدی جدی روبه‌رو می‌شود. گرچه این ساعات برای ورزش كردن ایده‌آل نیستند اما بدن شما ترشح هورمون خواب را متوقف كرده و برای فعالیت‌های روزانه در حال آماده شدن است. در این زمان در بدن مردها تستسترون بیشتری ترشح می‌شود.


۹:۰۰ تا ۱۱:۵۹
وقت کار  است

 

تنظیم ساعت بدن,ساعت طبیعی بدن,چگونگی تنظیم ساعت طبیعی بدن

 

در این ساعات شما بالاترین سطح هوشیاری را دارید و می‌توانید از قدرت خارق‌العاده حافظه كوتاه‌مدت‌تان استفاده كنید.
بی‌دلیل نیست كه اغلب ادارات كارشان را ساعت 8:30 تا 9 صبح آغاز می‌كنند. بررسی‌ها نشان می‌دهد كه ساعت 9 بهترین زمان برای انجام كارهای فكری است. کورتیزول كه همان هورمون استرس است در این زمان به بالاترین میزان طبیعی خود می‌رسد و عملکرد مغز و میزان هوشیاری شما را بالاتر می‌برد. از نظر محققان در ساعات قبل از ظهر بدن بیشترین بازدهی روزانه را دارد. پس این فرصت را برای انجام كارهای حساس و مهم غنیمت بدانید.


12:00 تا ۱۴:۵۹
وقت چرت  است

 

تنظیم ساعت بدن,ساعت طبیعی بدن,چگونگی تنظیم ساعت طبیعی بدن


وقت ناهار رسیده و دستگاه گوارش‌تان آماده فعالیت بیشتر است. همزمان با آن، ذهن‌تان كمترین آمادگی را برای پردازش اطلاعات دارد، پس در چنین ساعتی، بهتر است بی‌خیال درس خواندن شوید.
از نظر محققان در این ساعات بالا بودن شمار سوانح جاده‌ای، به همین دلیل است. بدن شما برای خواب بعد از ظهر آماده شده و بهتر است هر فعالیتی كه نیاز به هوشیاری بالا دارد را كنار بگذارید و در این ساعات از رانندگی یا تنظیم گزارش‌های مهم كاری پرهیز كنید. از نظر محققان، برای بازیابی انرژی‌تان می‌توانید چند دقیقه‌ای چرت بزنید و به هیچ چیز مهمی فکر نکنید.


۱۵:۰۰ تا ۱۷:۵۹
وقت ورزش است

 

تنظیم ساعت بدن,ساعت طبیعی بدن,چگونگی تنظیم ساعت طبیعی بدن

 

كارشناسان ورزش می‌گویند قبل از هر فعالیت ساده‌ای بدن شما به گرم شدن نیاز دارد اما در این ساعت، بدن‌تان به خودی خود گرم است و عضلات در این زمان ۶ درصد قوی‌تر از ساعات دیگر هستند.
حالا كه بدن‌تان آماده تحرك و فعالیت است، بهتر است لباس‌های ورزشی‌تان را حاضر كنید و به باشگاه بروید. شش‌ها، قلب و عروق در این ساعات بهترین عملكرد را دارند و دمای بدن شما به بیشترین میزان خود رسیده است. ورزشكارانی كه شانس مسابقه دادن در این ساعات را دارند، گاهی با كمك این آمادگی بدنی ركوردهای جهانی را به شكل حیرت‌آوری می‌شكنند.


۱۸:۰۰ تا ۲۰:۵۹
وقت پرخوری نیست

 

تنظیم ساعت بدن,ساعت طبیعی بدن,چگونگی تنظیم ساعت طبیعی بدن


اگر اهل شام خوردن هستید، این زمان را به شما پیشنهاد می‌كنیم اما حتی در صورتی كه قبل از ساعت 21 سفره شام را بچینید، باز هم نباید منوی مفصلی برای وعده شبانه غذا خوردن‌تان انتخاب كنید.
پژوهش‌ها نشان می‌دهد این ساعات بدترین زمان برای خوردن غذای مفصل است و هرچه از آن بگذرید هضم غذا برای بدن سخت‌تر می شود. بررسی‌ها ثابت كرده كه خوردن غذاهای سنگین در این ساعات و بعد از آن خطر چاقی مفرط و دیابت را افزایش می‌دهد.  اما مطمئن باشید اینها تنها خطراتی نیستند که شما را تهدید می‌کنند. قطعا خواب ناآرام و خطر تنگی نفس و گرفتگی عروق در خواب گریبان کسانی که اهل خوردن شام‌های سنگین هستند را بیشتر می‌گیرد.


۲۱:۰۰ تا ۲۳:۵۹
وقت خواب است

 

تنظیم ساعت بدن,ساعت طبیعی بدن,چگونگی تنظیم ساعت طبیعی بدن

 

در این ساعات هورمون ملاتونین ترشح می‌شود و دمای قسمت مرکزی بدن پایین می‌آید. تغییراتی كه در سطح هورمون‌ها و دمای بدن اتفاق می‌افتد شما را برای یك خواب آرام و چند ساعته آماده می‌كند.
غده صنوبری مغز هورمون ملاتونینرا می‌سازد تا با كمكش خواب آرامی را تجربه كنید. ساعت بیولوژیك شما بر همه اندام‌های‌تان تاثیر می‌گذارد و با كاهش هوشیاری و كارایی‌تان از شما می‌خواهد هرچه زودتر به رختخواب بروید. البته همه آدم‌ها در ساعت یكسانی این حالات را تجربه نمی‌كنند. اگر طبیعت شما بیشتر شبیه گنجشک باشد خواب‌آلودگی زودتر سراغ شما می آید و اگر شبیه جغد باشید، دیرتر.


۰۰:۰۰ تا ۰۲:۵۹
وقت تعطیل شدن است

 

تنظیم ساعت بدن,ساعت طبیعی بدن,چگونگی تنظیم ساعت طبیعی بدن

 

با پایان یافتن این زمان، توانایی شما برای فرار از خواب كمتر می‌شود. میزان هورمون خواب یا ملاتونین، در بدن شما به حداکثر و هوشیاری و تمركز شما به پایین‌ترین اندازه می‌رسد. اگر قرار است فردا کار مهمی را تحویل دهید، چندان به موفقیت خود امید نداشته باشید. چراکه احتمال اینکه مغزتان شما را در انجام آن یاری دهد چندان زیاد نیست.


مغز به زمانی برای پاكسازی و تثبیت خاطرات روزانه نیاز دارد. پس با بیهوده هوشیار نگه‌داشتن آن، این زمان را از دست ندهید. شب‌كاری یا انجام فعالیت‌های مهم در این ساعات، جسم و روان شما را با خطرات جدی روبه‌رو می‌كند. پس بهتر است به توصیه محققان گوش كنید و در اتاقی تاریك خود را به خواب بسپارید.


۳:۰۰ تا ۵:۵۹
وقت زایمان است

 

تنظیم ساعت بدن,ساعت طبیعی بدن,چگونگی تنظیم ساعت طبیعی بدن

 

شما هنوز آرام و خواب‌آلوده‌اید اما به زمان هوشیاری نزدیك‌تر می‌شوید. درحالیکه شما در خواب عمیق شبانه هستید، بسیاری از فرزندان آینده پا به این دنیا می‌گذارند و آمارها نشان می‌دهد كه بیشتر زایمان‌های طبیعی در این ساعات از شب اتفاق می‌افتد.
درست است كه سطح ملاتونین بدن شما هنوز بالاست اما با نزدیك شدن به سحر، این میزان هر لحظه كمتر می‌شود. دمای قسمت اصلی بدن کمتر از مواقع دیگر است اما انرژی بدن‌تان برای فعالیت‌های دیگری مثل ترمیم پوست صرف می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد كه احتمال حمله‌های آسمی در این ساعات بیشتر است.


به این سوال‌هاپاسخ بدهید
اگر تنظیم برنامه روزانه به دست خودتان باشد، چه ساعتی از خواب بیدار می‌شوید؟
1- بین ۵ و ۶:۳۰ صبح  
2- بین :۶:۳۰ و ۸ صبح
 3 - بین ۸ و ۹:۳۰ صبح
4- بین ۹:۳۰ و ۱۱ صبح
5- بین ۱۱ صبح و ۱۲ ظهر


در طول یک ساعت بعد از بیدار شدن از خواب صبح، چقدر احساس خستگی می‌کنید؟
1- خیلی خسته‌ام     2-تا حدی خسته‌ام
3-تا حدی سرحالم     4-خیلی سرحالم


چه ساعتی از شب خسته وبی‌انرژی هستید؟
1-بین ۸ و ۹ شب
2-بین ۹ و ۱۰:۳۰ شب
3-بین ۱۰:۳۰ و ۱۲:۳۰صبح
4-بین ۱۲:۳۰ و ۲ صبح
5-بین ۲ صبح و ۳ صبح


چه ساعتی در روز سرحال‌تر هستید؟
1-بین ۵ و ۸ صبح
2-بین ۸ و ۱۰ صبح
3-بین ۱۰ صبح و ۵ بعد از ظهر
4-بین ۵ بعد از ظهر و ۱۰ شب
5-بین ۱۰ شب و ۵ صبح


فکر می کنید جزو کدام گروه هستید؟
1-به طور حتم فردی که «صبح‌ها» فعال است
2-فردی که نسبتا صبح‌ها فعال‌تر است
3-فردی که نسبتا شب‌ها فعال‌تر است
4-به طور حتم فردی که شب‌ها فعال است

 

چه نمره‌ای می‌گیرید؟
انتخاب گزینه اول هر سوال یك امتیاز و گزینه پنجم، 5 امتیاز را برای‌تان به ارمغان می‌آورد. حالا امتیازها را جمع و با كمك راهنمای زیر پاسخ‌ها را تفسیر كنید.

 

شما یك گنجشك هستید:
اگر امتیاز شما 10 یاکمتر است، از آن دسته از افرادید که روزها پویایی خارق‌العاده‌ای دارند و هرچه به شب نزدیك‌تر می‌شوند از كارایی و تمركزشان كاسته می‌شود.

 

شما نیمه‌گنجشك، نیمه‌جغد هستید:
اگر امتیازتان بین 11 تا 17 است شما كاملا به هیچ كدام از این گروه‌ها تعلق ندارید، اما قابلیت‌های هر 2 گروه را همزمان دارید.


شما یك جغد هستید:
اگر امتیاز شما 18 یا بیشتر است، یعنی یك جغد هستید. به عبار دیگر شما از آن دسته افرادید که شب را دوست دارند و بیدار شدن از خواب صبح برای‌شان یك فاجعه بزرگ است.
منبع : مجله سیب سبز

برترین ها
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -